Samhain

Za nějakých 25 hodin už budu sedět v autobuse na Vídeň a společně s kolem roku se ponořím do temnoty. Svátek mrtvých letos přichází velmi brzy. Když jsem seděl v autobuse dnes ráno, také jsem měl pocit, že smrt je už nablízku, ale o tom vlastně nechci mluvit, protože to nesouvisí s čarodějnictvím, ale s neschopností zajistit mému tělu dostatek spánku.


Přemýšlel jsem dnes po ránu o tom, jaké jsou důsledky toho, když z časových důvodů slavíme (my všichni praktikující) některé svátky mimo jejich skutečná data. Zásada, kterou se řídím já (jak u sabatů, tak i u úplňků) je pravidlo vždycky před, nikdy po. Tím pádem pak vznikají takové situace jako Lammas o deset dní dopředu a podobně. Jaký je ale důsledek?

Je jasné, že energie, která se k danému dni pojí, je nejsilněji cítit okolo dat skutečných svátků. Když děláme rituály, po nějakém čase zjistíme, že je potřebujeme, protože bez nich jakoby se kolo roku vůbec neotočilo a my zůstáváme viset někde zapomenuti v předcházejícím období. Zkušenost ukazuje, že s délkou pravidelné čarodějnické praxe, přichází stále silnější spojení se světem a přírodou. Jednoho dne prostě zjistíme, že když vynecháme sabat, je to jako když osoba (svět), která nás drží za ruku zrychlí, my jí nestačíme a raději pustíme její ruku než abychom se namáhali ji dohnat. Je to divný příměr, ale nenapadá mě lepší. Prostě najednou zůstaneme někde trčet a je to takový hrozně divný pocit, jako když se odpojíme od nějakého neznámého zdroje. Souvisí s tím také důvod, proč je lepší slavit spíš dříve než pozdě.


Pozn. Obrazék je ilustrativní a pochází ze stránky
http://www.goldentreewands.com/
(děkuji za něj). Na dílo je uplatňován Copyright autora .


Dalším z důsledků dlouhodobého provozování sabatů je také to, že při se pro nás během rituálu otočí kolo roku jak uvnitř, tak i vně a nastane změna energie jak v nás, tak i subjektivně okolo nás. Znamená to, že změna energie v přírodě je jen projekcí našeho nevědomí, která je způsobena přechodovým rituálem a mýtickým dramatem? Ne! Přece slunovraty a rovnodennosti jsou definovány zcela jednoznačně měnící se délkou dne a nocí. Předvečer Samainu i Beltainu je někdy cítit tak, že jednomu skoro stojí vlasy na hlavě. A přesto když uděláme rituál o týden dřív, tuto energii cítíme rovněž a temná část roku pro nás začne dřív, než pro ostatní. Ale je to nutně chybné? V čem je tedy rozpor? Odpověď nelze dost dobře formulovat do slov a napsat. Jeden by předpokládal, že sabaty budou tím silnější, čím přesněji sedí na datum a čas. Ouha! Jeden z mých nejhlubších zážitků je poslední Lammas, který byl proveden s chybou okolo deseti dnů.

Myslím si, že je to dáno tím, do jaké míry se s rituálem identifikujeme a do jaké míry jej prožíváme. Nevidím žádný rozpor v tom, že příští týden už budu mít temnou část roku, zatímco do skutečného Samainu bude ještě zbývat týden. Svět tak, jak jej vnímám já už bude ponořen do tmy a Bohové v něm budou sedět na trůně v říši mrtvých. Je to snad absurdní, že jiní lidé budou ještě žít ve světě, kde ještě trvá období Mabonu?

Tenhle problém nejde vyřešit, protože se o žádný problém nejedná. Existuje tolik světů, kolik existuje lidí a jejich vědomí a možná ještě víc. Zároveň existuje jeden svět tak jako existuje jedno kolektivní vědomí. A zároveň nic z toho není pravda. Lepší je na to zapomenout, důkladně se připravit na obřad, popadnout athame a vstoupit do kruhu, který je sám o sobě odpovědí.

$$OBR56574$$

Samain přichází na Libuš City…
(Foto: Zahrada)

4 odpovědi na “Samhain”

 1. Vřelé díky…po přečtení jsem si uvědomil,proč je mi někdy tak "divně". Tedy slovo "divně" je moc běžné na to
  aby to vystihlo… ale myslím že přesně to bylo předmětem článku…
  Teď to začalo dávat smysl.

 2. +/-Co se přesnosti týče, není to tak horké. S tím musím souhlasit. Kupříkladu v mytologii je úplněk, i nov obdobím dlouhým tři dny. Pokud bychom se nedívali na oblohu a nevěděli, kdy nov je, neuhodneme, o který den t těchto tří jde. Já osobně bych energetický potenciál vyjádřil v čase sinusoidou v nezáporných číslech.
  Měl bych dotaz, co je špatného udělat na druhou stranu rituál o týden později?*
  *Já sám nedělám rituál později, ani nevím, že by tak někdo činil.

 3. SkollHm, tím myslíš něco jako abs(q*sin(k*t+l)) kde q,k,l jsou konstanty a t čas? Nebo něco ve stylu q*(sin(k*t+l)+1)? Řekl bych, že v tom je celkem rozdíl, ghí.

  Jinak s tím časem to taky tak nějak divoce nevidím, zastávám teorii ,,nejbližší volný den k svátku" přičemž je zhola jedno, zda vpřed či vzad.

 4. příliv a odlivDůvod, proč dopředu: Před dnem síly "přibývá" jeho energie a je dobré se s tímto přílivem svézt (u esbatů platí dvojnásob). Ale je to věc osobního výběru. Každopádně tohle je můj důvod. 🙂 U sabatů se to skutečně nijak extrémně hrotit nemusí, zvlášť ne u těch velkých.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *