Restart

Tento film nám s Barakou v takový celkem obyčejný páteční večer neobyčejně sednul. Je opravdu příjemné vidět mezi těmi českými rodinnými filmi zase jeden o skutečném životě dnešních lidí mezi dvaceti a třiceti lety.Zdroj: http://www.kinopremiery.cz

Po zdrcujícím zážitku z Letopisů Narnie jsme dlouho do kina nezavítali. Teprve v pátek jsme se rozhodli opět kulturně žít a vyrazili jsme do příjemného kina Mat na česko-finský film Restart. A byla to výborná trefa. Film se odehrává ve velmi známém prostředí Prahy a její klubové scény. Nezůstává jen u povrchu, ale jde hlouběji za tím, co lidi vedem k tomu trávit víkendy na večírcích v Radosti, v Roxy atd. Je o prázdnotě, cynismu a o lhostejnosti. Je taky o tom, že když bereme život jako hru, přistupuje on k nám úplně stejně. Film se ale zároveň zdaleka vyhýbá jakémukoliv moralizování a například drogy se v něm objevují zcela nenásilně, nenápadně a jako samozřejmá součást – jako občasná součást života, kterou už dávno nikdo neřeší. Několikrát jsem měl pocit, že ten film natočil někdo, kdo bude jen o málo starší než my a inspiroval se tím, co viděl kolem sebe. Vzorce chování jsou geniálně odpozorované a pochopené. Například zvláštní role, kterou hrají v našich životech mobilní telefony, je skvěle vystižená. Známe to všichni – co všechno se odehraje v naší hlavě, když to ten druhý nebere? Obrazy, nejnemožnější scénáře… atd.

Film je vynikající i umělecky a odehrává se v neobyčejně zajímavých interiérech. Doprovází ho především elektronická hudba, která výborně dokresluje atmosféru. Vyskytují se v něm překvapující zvraty a kotrmelce včetně onoho podivného nedorozumění, které si zahraje nejen s hlavími postavami, ale i s divákem. Avšak prozrazovat z děje samotného filmu na tomto místě víc, než je uvedeno na upoutávkách v kulturních přehledech, se mi nechce.

V každém případě pokud budete na vahách, zda chcete tento film vidět nebo nikoliv, jděte do toho. Pokud máte pocit, že už jste dlouho neviděli něco o životě, neváhejte ani minutu. Tohle není rodinné drama nebo film z prostředí lidí kolem pětadvaceti, který by natočil někdo, kdo už dávno neví, čím tahle generace žije. Restart je o tom, jaké to je – včetně krásy i marnosti. Je nemilosrdný a lidský zároveň.

Jedna odpověď na “Restart”

  1. Může to být zajimavé……ale asi mi to nic neřekne. Co se děje v této rovině lidské společnosti už dost dlouho nesleduji, nemám představu a popravdě řečeno, přemýšlím nad tím, zda to vědět chci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *