Ambivalentýn

Valentýn? Teď to někdy bude, ne? … nebo vlastně asi už včera. Musím vám říct, mám z toho zase hodně smíšené pocity.


Když jsme se chtěli včera s Barakou příjemně navečeřet, moc to nešlo. Měli jsme velké štěstí, že jsme si někde sedli. Hospody a pizzerie byly plné zamilovaných párů. Chvíli jsme přemýšleli, co se děje a až po chvíli nám došlo, že "mudlové" dnes slaví svůj svátek lásky – onen podivný den srdíček a růžových prasátek, který naší ekonomice elegantně vyplňuje okurkovou sezónu mezi vánoci a velikonocemi. Slíbili jsme si, že si příště dáme pozor a zůstaneme doma.

Uhádli jste. Stejně jako loni, i letos se svěřuji s tím, jak moc valentýnský svátek nemám rád. Možná na něm je dobré to, že lidé si v tento den připomenou, že se mají mít rádi a vážit si jeden druhého. Ano… i tak špatně na tom možná jsme, že si na to vyhradíme speciální den. Nicméně přesto všechno nedovedu pochopit, proč se slaví princip lásky v únoru, když od toho máme Beltain. První máj je období, kdy všechno kvete a láska je vzduchu doslova cítit. Májové období je obdobím lásky jaksi samo od sebe – je divoké, nespoutané a vybízí k toulkám po venku. A kromě toho… svátek zamilovaných je přece každý den, po který jsou do sebe zamilovaní opravdu zamilovaní, no ne?

Letos už nebudu déle rozebírat své smíšené pocity – nepocity (ve skutečnosti mě Valentýn nechává celekm netečným, jen včera mi hnul žlučí, protože jsem měl hlad), ale podělím se s vámi o jednu typicky valentýnsky nablblou láhůdku. Je to valentýnský test pro ženy, aby poznaly, jestli je jejich partner perspektivní. Najdete ho na i-dnes zde. Na testu je pikantní nejen míra blbosti, kterou musí být autor vybaven, aby něco takového zplodil, ale především ignorace vedení serveru, že něco takového na svém prostoru vůbec strpí. Už první otázka je úsměvná a ukazuje na to, jak omezeně má autor rozškatulkované lidi. Za nejpodařenější otázku ale považuju tu s hodinkami. Ta totiž vůbec nepočítá s tou obrovskou spoustou lidí, kteří hodinky prostě nenosí a i kdyby počítala, považovala by takové lidi bezmála za bezdomovce. Další fór je třeba otázka na to, jakým vozem daný muž jezdí. Test si vůbec neláme hlavu s tím, že morální lidé (pokud mohou) jezdí do práce právě MHD, aby neotravovali vzduch a neblokovali silnice a to bez ohledu na svou "perspektivitu". Geniální také je, že i kdyby člověk vlastnil automobilku a jeho největším koníčkem by byly křížovky, patrně by se u autora umístil v kategorii "socka" bez ohledu na počet milionů na kontě.

Opravdu se mi nelíbí, jak nám neustále vtloukají do hlavy to, co je to "perspektivní" a "dobré". Nelíbí se mi to hrubě. Co je vlastně perspektivní a dobré pro rodinu?

Moje vnitřní dítě říká k takovému potenciálně perspektivnímu otci podle idnes tohle: Táta, který má hodinkyy Rolex, platební kartu VISA Platinum a jezdí Masaerati MC12 a při tom je od rána do večera v práci a nevěnuje se mi, mě nezajímá, protože v mém životě fakticky nexistuje. Já chci tátu, který mě uživí, ale který se mnou bude hlavně chodit do lesa, učit mě o stromech a bojovat s holí proti strašidlům. Chci tátu, který mě naučí malovat a kreslit a musí být chytrý, silný a čestný. Chci tátu, který mě bude mít rád a naučí mě a ukáže spoustu úžasných věcí. Ty vaše úspěšné perspektivní roboty manažery, kteří věčně nejsou a ani nemají čas mi pomoct s úkoly, tak takové si strčte za klobouk.

A já k tomu ještě dodávám: Možná je dobře, že se všeobecná snaha vychovat z lidí ovce bez mozku prezentuje občas taky takhle okatě a mimo bulvární časopisy a mainstreamové rozhlasové stanice. Jinak by si to spousta z nás třeba ani neuvědomila. Takže nakonec ten valentýn bude přeci jenom nějakým způsobem užitečný. Celá ta kampaň kolem něho je velmi názornou demonstrací toho, jak se necháváme zblbnout americkou kulturou a komerčními svátky. Skutečně… nic není černobílé a všechno je svým způsobem pro něco dobré. Takže sť žije Valentýn!

A prosím… až ti dám někdy valentýnský srdce, lásko, prašť mě po hlavě něčím hodně tvrdým, ať se co nejdřív zase proberu.

11 odpovědí na “Ambivalentýn”

 1. Výsledek testu„Je evidentní, že váš partner není žádný Rothschild. Určitě vezměte při přemítání o vaší společné budoucnosti v potaz možnost, že by jednou mohlo břímě zabezpečení rodiny ležet na vás…atd“ Tak nevím…ani jsem tě včera nepřesvědčila na nákup diamantů u Swarovskiho. 🙂 Sakra!

 2. Dominique
  Co je to vlastně to tvé „in“?

  Jinak nemůžu říct, že bych tenhle svátek vyloženě nenáviděl. Prostě ho nemusím, uniká mi jeho smysl a jde mimo mě. Letos mě vlastně naštval jenom kvůli těm hospodám.

 3. ChristineTo je pravda… vtip je podle mě v tom, že člověk má obdarovat, když chce a když to sám cítí. A ne proto, že je svátek. 🙂

 4. ValentýnMůj rozhovor s přítelem pár dní před Valentýnem:

  ON(opatrně): „Miláčku, ty seš zvyklá slavit Valentýna, dávat si dárky a tak?“

  JÁ(taky opatrně): „Víš, promiň, ale tak nějak moc ne. Přijde mi trapný dávat najevo lásku a city pouze v jediný den v roce.“

  ON(s ulehčením): „Jé to je prima, mě to taky rozčiluje, dávat si takové hovadiny jenom proto, že je to napsaný v kalendáři.“

  JÁ(s ještě větší úlevou): „Budu radši, když mi budeš říkat MILUJU TĚ i nadále v průběhu roku, během všedních dní.“

  TAKŽE, souhlasím. Je smutné, že spousta lidí potřebuje mít v kalendáři vyznačený den, kdy si vyznají lásku. Myslím, že šťastnější jsou Ti, kdo to umí i bez toho a ne jen jednou v roce.

 5. Každopádně si také „restauratéři“ přišli na své..Narváno kam se podíváš a málem jsme to jistili párkem s horčicí na plastovém stole s pobudama z Libuše.. to by byla teprv romantika:)
  A diamantový cetky…ty já ráda. Nejdřív kameny, pak kufříčky:)

 6. a vzpoměl si někdovůbec na chudáčky z Moranova gangu, které nechal na sv. Valentýna r.1929 dočista vymordovat v Chicagu Al Capone(stejně to byl Čech a jmenoval se Alois Kapoun), kterého pak nechal zavřít další Čech Tony Čermák za daňovej únik!?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *