Wicca.no9.cz

Rád bych touto cestou poděkoval Petrovi za pomoc při zveřejňování mých prvních článků o čarodějnictví a za to, že díky němu umím psát webové stránky.

Tento týden jsem se s nostalgií a láskou oficiálně rozloučil s internetovými stránkami wicca.no9.cz. Na této adrese jsem vlastně začal publikovat své první články o Wicce, v té době ještě výrazně ovlivněné odeznívajícím vlivem buddhismu a především Modrou knihou Raye Bucklanda, která v těch dávných časech byla jediným ukazatelem, kudy kam a bohužel nepatřila asi zrovna k těm ideálním. Díky těmto věcem byly moje články takové jaké byly a aniž bych je jakkoliv dále soudil, požádal jsem o jejich odstranění, neboť s jejich obsahem se již delší dobu neztotožňuji. Zmizely tak veškeré moje texty ze sekce Wicca.

V té době pro mě byla Wicca chozením do přírody, cvičením Wydy, vegetariánstvím, abstinencí, pravidelnými meditacemi, příležitostnými rituály a sbíráním bylinek. Je to jen pár let, ale v mém životě je to propastně dlouhá doba, neboť se v něm všecko děje a vyvíjí neuvěřitelně rychle a i pouhý rok bývá historií. Dnes mohu celkem bezpečně říct, že není potřeba dávat tomuto stylu nábožensky orientovaného života žádnou zvláštní nálepku, neboť je dobrý a krásný sám o sobě. Takto prostě někteří pohané či čarodějové žijí, tak jako jiní zaujímají jiný postoj a vyznávají jiný životní styl. Žádný není a priori lepší než ty ostatní. Jsou různé cesty, různé přístupy, různé druhy rituální praxe a každý má svou hodnotu a žádný se nestane lepší tím, že převezme název nějaké zavedené esoterní tradice. Pohané a čarodějové si sestavují rituály jak potřebují, čerpají ze zdrojů, které jsou k dispozici a žijí, jak nejlépe umějí. Tak to bylo i dříve, naši předkové si také neříkali "pohané! nebo "wiccani", nevymezovali se, nelepili si na čelo nálepky, žili obyčejně. Wicca jako slovo prostě pro mě stojí jinde, než je vymezení široké náboženské skupiny a má pro mě příliš konkrétní význam a velkou hodnotu, než abych jej používal takto obecným způsobem.

Současně si mohli někteří z vás všimnout, že zmizely i některé moje práce z Jitří země. Důvody jsou stejné. Jednalo se o texty, které již nepovažuju za vypovídající a konzistentní informace.

Jedním z dalších důvodů je také tříštění sil, které práce na několika projektech současně nutně přináší. Na wicca.no9.cz je to velmi dobře vidět a proto se tedy s tímto prostorem nakonec loučím. Texty o Wicce již zřejmě budu dávat převážně na své vlastní stránky. Rád bych ještě jednou vyjádřil svůj dík, vděčnost a poklonil se tomu, co bylo. Moje staré práce s úsměvem ponechávám oné relativně nevědomé a přesto krásné minulosti.

2 odpovědi na “Wicca.no9.cz”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *