Slunéčko

Několik slov o hledání a zahlédnutí…

Byla téměř tma. Prst se dotýkal prstu a dlaň dlaně. Vlasy šimraly na obličeji a na krku. Zrak se protínal s duší a duše s očima, i když se jejich pohledy ve tmě míjely. Milosrdná a všeobjímající temnota zahnala svou zástavou svět lidí a snad jen vlhká kůže byla posledním mostem. Dech se dotýkal tváří a prsty řas na očních víčkách. Základy byly propojené vodou a krví devatera bolestí a prýštil z nich život i řeka síly. Stíny tančily po stěnách a rozpouštěly poslední hranice. Svíce jakoby zůstala kdesi za obzorem světa Mocných…

Škvírou mezi vteřinami se pak kořínky duší prosákly do druhých těl a sten jako ostří meče posledního Boha odřízlo poslední závoj. Letěl (nebo letěla) tmou, kterou vdechnul, když ohlédl se za mizejícím plamenem známého bdění. Plaval čtyřma rukama i nohama a nechal se unášet s hvězdným prachem k nultému věnci z listí a tříbarevné šňůry. Bez dotyku pohlcen se jeho zrak obrátil jako z jedné strany obnošený oděv skropen hvězdným nebem.

Stál na úpatí veliké pyramidy s klikatým schodištěm, které jakoby popíralo i poslední zbytky smyslu pro třírozměrnou perspektivu. Vrchol zdobil krásný zlatý květ o šesti okvětních plátcích a zářil pravostí, která není ničím více než absencí nepravdy. Vzdálenost jakoby se stala věkem, tvarem, ústy i jeho vlastními sny. Nezměřitelná.

Když se otočil, spatřil muže ze zlata, jak kráčí kamsi mezi hvězdy s pohledem upřeným snad až za jejich vznešenou oponu. Míjel. Zachytit jeho pohled bylo těžší, než spočítat tlukot motýlích křídel v nejtemnější noci. Nemohl promluvit. Jeho ústa jako by byla zavřená celým klikatým schodištěm a slovo bylo těžší než kámen mezi ním a slunečním květem. Muž jej minul nepovšimnut a s jeho kroky jakoby svět Mocných odcházel tam, kam chodí spát jen ti, jejichž dny v království odešly za Pánem Tmy. Zůstal jen pocit nepolapitelnosti, dlouhé cesty a odpověď, která je otázkou.

Jaká je pravda ve tvém srdci?

………………………………………………………………………………………..

A když dopisuji tento příběh, na mém oblíbeném hrníčku na čaj nalézám (právě teď) dvě živá slunéčka sedmitečná. Zjevila se u mne v pokoji vprostřed zimy odnikud, lezou po okraji hrnku a hledají se navzájem…

… a našla se.

Stala se tak novými obyvateli pokoje v šestém patře na Libuš City.

 
slunecka
 
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *